Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
1001 Kadından, Öldürülen ve Şiddete Uğrayan Kadınlar ...

1001 Kadından, Öldürülen ve Şiddete Uğrayan Kadınlar ...

İstanbul Avcılar'da belediye tarafından 10 mahalledeki kadınlardan oluşturulan '1001 Çiçek Kadın Korosu' 25 Kasım'daki 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü' kapsamında Belediye Havuz Meydanı'nda 3 ağıt söyleyecek. Son provaya katılan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, "Kadınlarımız 25 Kasım'da türkülerini söyleyerek, tecavüzü, tacizi, kadın cinayetlerini protesto edecek, katledilen kadınlar için ağıtını söyleyecek" dedi.

Avcılar'da kadının sosyal yaşama daha fazla katılımını sağlayabilmek amacıyla geçen yıl Belediye Başkanı Handan Toprak'ın çağrısı üzerine ilçedeki 10 mahalleden 100'er kadının katılımı ile oluşturulan '1001 Çiçek Kadın Korosu', yeni dönem için de çalışmalarını arttırdı. Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki sanatçı Başak Tatlıbal'ın yönetimindeki son provaya katılan Başkan Toprak, Birleşmiş Milletler'in Dominik Cumhuriyeti'nde 3 kız kardeşin tecavüze uğrayarak öldürülmesi üzerine 1999 yılından itibaren 25 Kasım'ı 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' ilan ettiğini bugünde kadına cinsiyet eşitliği temelinde özgürlük ve adalet sağlanmasının hedeflendiğini anlattı.

Aynı zamanda Marmara Bölgesi'nin tek kadın belediye Başkanı olan Handan Toprak, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurar kurmaz, kadına seçme ve seçilme hakkı tanıdığını savaştığı ülkelerin medeni kanununu, insan hakları ve eşitliği temelindeki reform ve Rönesans ile elde edilen kazanımların bu ülkeye de getirilmesini istediğini vurguladı. Toprak, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'daki savaşlardan Türkiye kaçan kadınların bile daha fazla özgürlük ve sosyal hak, laiklik ile sağlanan kazanımlara ulaşabilmek için kendi dinlerinden olmayan ülkelere ulaşabilmek için ölümü bile göze aldığını, Türkiye'deki kadınlar için de çok şey yapılması gerektiğini ifade etti. Kadınların güzellik, inceliğin yanı sıra doğruluk, dürüstlük ve çalışkanlığın yanı sıra güvenilirliği bulunduğunu, kendini koruma dışında kimseye zarar vermediğini anlatırken, aile yükü, çocuk bakımı, gibi ağır yüklerin altında ezildiğini, ekonomik açıdan erkeğin gerisine düştüğünü belirten Başkan Handan Toprak şöyle konuştu:

"Ekonomik açıdan geride kalan kadınların iş yaşamında, parlamentoda, sivil toplum kuruluşlarında sayısı giderek azaldı. Son dönemde Medeni Kanun'da bir değişiklik yapılma isteniyor. Belediyelerde nikah kıyılarken kadının yararına yığınla araştırma yapılır. Bu konuda dini açı göz önüne alınarak değişiklik yapılırsa, 100 yıllık kazanım bir anda sıfıra indirilebilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerek. Kadınlarımız 25 Kasım'da türküsünü söylerken, 'Kadına şiddete hayır', diyecek, 'Tecavüz ve kadın cinayetinde ceza indirimine tepkisini gösterecek. Aynı zamanda, öldürülen kadınlar için ağıtlarını okuyacak, direncini ortaya koyarak kimsenin kendisine elini ve dilini uzatmasına karşı çıkacak. Direncini direngenliğini gösterecek." - İstanbul

Etiketler: 1001, Kadından,, Öldürülen, ve, Şiddete, Uğrayan, Kadınlar, ...,

97 okunma

Tarih: 22.11.2015 10:06:03

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri