Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
Adana da 74 Öğrenci Hafızlık İcazeti Aldı

Adana da 74 Öğrenci Hafızlık İcazeti Aldı

Adana’nın Seyhan ilçesindeki Kur’an kurslarını tamamlayan 31’i kız 74 hafız öğrenci için mezuniyet ve diploma merasimi düzenlendi.

Adnan Menderes Spor Salonu’nda düzenlenen törene Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İl Müftüsü Arif Gökce, Seyhan Müftüsü Hasan Hüseyin Güller, Kuran kursu öğreticileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye’de hafız sayısının 125 bini aştığını bunların 27 bininin Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev aldığını belirti. Hafızlık geleneğinde zaman zaman sıkıntılı günler geçirildiğini belirten Erbaş, şunları kaydetti: “2011 yılına kadar 5. sınıfı bitiren yaz kurslarına dahi gidemiyordu. 8. sınıfı bitiremeyenler de kışın açılan Kur’an kurslarına kayıt yaptıramıyordu. 15 yaşına kadar Kur’an kursuna kaydını yaptırıp hafızlık yapılamıyordu. Yasaktı. O yasaklar kalktı hamdolsun. O zaman iş bize düşüyor. Ülkemizin nüfusu 77 milyon. Hafız olan 127 bin. Bu sayı gerçekten çok az. Bu sayıyı arttırmak için önemli bir projeye imza attık. Birincisi örgün eğitimle birlikte hafızlık yapmak. Diğer metot ise eğitim öğretime bir yıl ara vererek. Ara vermeden eğitim de Kur’an kursunda hafızlıklarını yapacaklar okulda da eğitimlerini alacaklar. Şuan Türkiye’de 20 tane okulda bu projeye başlattı.”

Türkiye’de bulunan 25 bin Kur’an kursunda bu kurslarda 1 milyonu aşkın öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Erbaş, şu ifadeleri kullandı: “Bin 300’den fazla yatılı Kur’an kursumuz var. 60 bin kadar hafızlık yapan talebelerimiz bulunuyor. Her yıl 10 bin kadar talebemiz hafızlığını bitirip hafızlık imtihanına başvuruyor. Bu yıl 6 bin 70 öğrencimiz hafızlık diploması almayı hak etti. 1975 yılından bu yana toplam hafızlarımızın sayısı 12 bin 16 bu diplomasızlarla birlikte sadece nüfusumuzun yüzde 2 sini oluşturuyor. Hedefimiz en kısa zamanda 750 bin hafız inşallah. Bugün 7’den 70’ e değil 7’den önce ve 70’den sonra olmak üzere Kuran kurslarımız mevcut. 4-6 yaş grubu kuran kurslarımızın sayısı 3 bini aştı. Bu kurslarda 45 bin öğrencimiz var.”

Vali Mustafa Büyük ise “Yüce Allah’ın bize gönderdiği Kur’an-ı Kerim'i, yüce kitabımızı, Peygamber efendimizin sünnetini yerine getirmek üzere Kur’an-ı öğrenen, hıfz eden ve inanç değerlerimiz içinde ayrı bir yeri olan hafızlarımızı tebrik ediyorum." dedi.

Adana Müftüsü Arif Gökce de şu anda il müftülüğü bünyesinde 900 civarı öğretici ile 21 bin öğrencinin bulunduğunu ifade etti. Bu rakamın Adana için az olduğunu dile getiren Gökce, bu sayının arttırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Konuşmaların ardından protokol tarafından Seyhan Müftülüğü'ne bağlı Kur’an kurslarında hafızlıklarını tamamlayan öğrencilere hafızlık icazet belgeleri, altın ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Tören, Mustafa Cihat’ın verdiği konser ile sona erdi.

Etiketler: Adana, da, 74, Öğrenci, Hafızlık, İcazeti, Aldı,

101 okunma

Tarih: 22.11.2015 12:06:03

Tüm Yerel Haberleri »

Diğer Yerel Haberleri