Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
Başöğretmen Sakine Öner: Siyaset Üstü Bir Eğitim Politikası ...

Başöğretmen Sakine Öner: Siyaset Üstü Bir Eğitim Politikası ...

Anadolu Eğitim-Sen, Başöğretmenlik Onur Ödülleri'nin 11.’sini 2015 yılının Başöğretmeni seçilen Sakin Öner'e verdi. 44 yıllık öğretmen olan Sakine Öner, “Bütün gençlerimizi ve çocuklarımızı kucaklayan bir anlayışla eğitime sahip çıkmamız lazım” dedi. Öner, siyasetin üzerinde milli bir eğitim politikası geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Anadolu Eğitim-Sen tarafından 2005’ten beri verilen ‘Başöğretmenlik Onur Ödülleri’nin 11.’si, 44 yıllık eğitimci Sakin Öner’e verildi. Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Taksim Yerleşkesi’nde ödül taktim töreni düzenlendi. Törene, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Karahan, Anadolu Eğitim-Sen'in Genel Başkanı Cansel Güven , öğretim görevlileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, kürsüye çıkanlar Sakin Öner’i anlattı.

Törende bir konuşma yapan Öner, kendisine bu ödülü layık görenlere teşekkür etti. Eğitim sistemi ve aksaklıklar üzerine de konuşan Öner, “Günümüzde 44 yıllık bir eğitimci olarak gördüğüm en önemli şey şu, bir defa eğitimizde halen oturmuş bir sistemimiz yok. Siyasetin üzerinde olan bir eğitim politikasının, milli politikanın oluşturulması lazım ve her gün değiştirilmemesi lazım.” ifadelerini kullandı.

‘ÖĞRETMENİN KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ LAZIM’

Öner konuşmasının devamında şunları söyledi. “Uzun süre devam eden ve sürekli dünyadaki çağdaş değişimi takip eden, eğitim teknolojisini takip eden bir süreç uygulamalıdır. Öğretmen, ne kadar teknoloji gelişirse gelişsin eğitimin temel direğidir. Öğretmen olmazsa olmazıdır eğitimin. Onun için mutlaka öğretmen kalitesi yükseltilmesi lazım ama bu yetmez, öğretmenin mali ve sosyal statüsünün de yükseltilmesi lazım. Yani öğretmene en büyük sorumluluğu yükleyip hem de en düşük ücreti verirseniz, öğretenden verim alamasınız. Öğretmen okullarının kapatılması en büyük yanlışlık olmuştur. Öğretmenlik mesleği 1848 yılında bir eğitim kurumu olarak hayata geçtiği halde bugün öğretmen okulları kapatılarak bir meslek olmaktan çıkarılmıştır. Onun için bu yanlıştan dönülüp öğretmen yetiştirme konusunda kurumsallaşmaya gidilmelidir. Ama her şeye rağmen Türkiye bugün bir yerlere gelmişse bunu eğitim sayesinde kazanmıştır diye düşünüyorum.”

Öner, eğitimdeki farklılaşma ve kutuplaşmanın kendisini çok endişelendirdiğini dikkat çekerek, “Bütün gençlerimizi ve çocuklarımızı kucaklayan bir anlayışla eğitime sahip çıkmamız lazım.” şeklinde konuştu.


Etiketler: Başöğretmen, Sakine, Öner:, Siyaset, Üstü, Bir, Eğitim, Politikası, ...,

172 okunma

Tarih: 22.11.2015 14:36:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri