Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro ...

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro ...

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başladı
Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü tanınmış oyuncu Ayten Gökçer
Sağlık sorunları nedeniyle açılışa gelemeyen Gökçer'in ödülünü yeğeni Serap Sağlar aldı

ADANA - Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 'Giydirici' oyunuyla başladı. Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü tanınmış oyuncu Ayten Gökçer'e verildi.
Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen, Türkiye'den 12, yurt dışından 9olmak üzeretoplam 21 oyunun sahneleneceği Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin açılış töreni, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlendi.
Festivalin açış konuşmasını yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, festivalde emeği geçenlere ve Adana halkına teşekkür etti.
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan da festivalin, Adana'yı kültür sanat şehri yapma hayalinin bir ürünü olduğunu vurgulayarak "Dünyayla bütünleşmek, sanatın ortak diliyle konuşmak için bu etkinlikleri destekliyoruz. Sadece bununla da kalmayıp Türkiye'nin her tarafına inşa ettiğimiz kalıcı eserlerle bu alana yatırım yapıyoruz. Bunlar toplumun her kesiminin kültür sanat erişimini kolaylaştıran adımlardı. Tüm çalışmalarda sanatı herkes için erişilebilir kılmayı ve daha fazla insanı sanatla buluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz ise tiyatronun insanı hayatta tuttuğunu dile getirerek festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.
Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü Ayten Gökçer'e verildi. Gökçer, sağlık sorunları nedeniyle ödülünü almaya gelemedi. Gökçer'in ödülünü yeğeni Serap Sağlar aldı. Ödülün çok değerli olduğunu kaydeden Sağlar, "Sanat yaşamın gerçekten güzelliğidir ve tiyatro yaşamın ta kendisidir. Yaptığımız iş, yapılan iş gerçekten çok zor, çok emek isteye bir iş. Ülkemizin koşulları yaptığımız işin ne kadar büyük ve değerli olduğunu bir kez daha anlatıyor" diye konuştu.
Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi'ni Devlet Tiyatroları sanatçısı Celal Kadri Kınoğlu okudu.
Açılış töreninin sonunda festival 'Giydirici' oyunuyla resmen açıldı.
Açılışa, Kültür ve Turizm eski Bakanı Fikri Sağlar, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de katıldı.
30 Nisan'a kadar devam edecek festivalde bu yıl Rusya'dan "Romeo ve Juliet" ve "Anna ve Amiral", İspanya'dan "The GagFather", Gürcistan'dan "Vişne Bahçesi", Makedonya'dan "Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor", Sırbistan'dan "Antigone" oyunları ile İtalya'dan "Kütük Evi" isimli çocuk oyunu sahnelenecek.
Türkiye'den ise İstanbul Devlet Tiyatrosu "Giydirici", İzmir Devlet Tiyatrosu "Ermişler ya da Günahkarlar", Diyarbakır Devlet Tiyatrosu "Üç Kız Kardeş", Ankara Devlet Tiyatrosu "Gayrı Resmi Hurrem", Tiyatro Adam "Ivan Ivanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?", Tiyatro Kare "Ahududu", Pürtelaş Tiyatro "Parçacıklar", Tiyatro Platform" Köpeklerin İsyan Günü", Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu "Kim Var Orada - Muhsin Bey'in Son Hamleti" adlı oyunları tiyatroseverlerle buluşacak.
Festivale İspanya'dan katılacak CIA La Tal, sokak tiyatrosunun başarılı bir örneği olan 'Guguklu Saat'ile Doğal Park'ta Adanalılara keyifli bir açık hava gösterisi izletecek.
Festivalde, hem yurt içinden hem de yurt dışından yer alacak genç tiyatro grupları arasında;Almanya'dan Tiyatro 28 "Sınır", yurt içinden ya da Tiyatro"Enayi", Tiyatro Hane"Yalanın Ardındaki" ve Fabrika Oyuncuları "4 Delikli Düğme" adlı oyunları ile yer alıyor.
Ayrıca festival boyunca kukla, kostüm ve mask yapımı, yaratıcı çamur çalışması ve Karagöz konularında atölye çalışmaları düzenleniyor.

Etiketler: Devlet, Tiyatroları-Sabancı, Uluslararası, Adana, Tiyatro, ...,

399 okunma

Tarih: 27.03.2017 21:35:06

Tüm Kültür Sanat Haberleri »

Diğer Kültür Sanat Haberleri