Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
Karalar, Antalya da Seyhan ı Anlattı

Karalar, Antalya da Seyhan ı Anlattı

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Seyhan, geçmişini keşfederek, geleceğe doğru emin adımlarla yürüyor" dedi.

Başkan Karalar, Antalya'da düzenlenen Türkiye'nin en büyük Restorasyon Fuarı "YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı"nda Seyhan'ın tarihi kimliğini ve belediyenin tarihi yapılar ve bölgeler özelinde yaptığı çalışmaları anlattı.

Antalya Expo Center'de 18-21 Kasım tarihlerinde düzenlenen fuarda bir sunum gerçekleştiren Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Seyhan, Adana'nın kendisidir. Adana genelindeki 715 tescilli yapının 340'ı Seyhan'da. Bir anlamda tarih Seyhan'da. Göreve gelir gelmez KUDEB'i kurduk. Böylesine zengin bir tarihi mirasa sahip ilçede KUDEB'in bugüne kadar kurmamış olmak büyük bir eksiklik" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Vakfı Başkanı Metin Sözen ile birlikte birçok ilçe belediye başkanının dinleyici olarak katıldığı sunumunda Başkan Karalar, tarihi yapılarla ilgili gerçekleştirilecek restorasyon projeleri başta olmak üzere şehrin genel tarihi projeksiyonu hakkında değerlendirme yaptı.

"İyi ki Tarihi Kentler Birliği var, iyi ki ÇEKÜL var. Biz de onlar sayesinde Seyhan'ı hak ettiği tarih kenti olma statüsüne kavuşturacağız" diye konuşan Başkan Karalar şunları söyledi:

"Tepebağ, Şanlıurfa'nın bir Göbeklitepe'si olmalıdır. Seyhan'dan çok önemli kavimler geçmiş. Hitit kaynaklarında Adana'nın Milattan Önce 17'inci yüzyılda büyük bir yerleşim olduğu geçmektedir. Bu kadar zengin bir tarihi mirasa sahip bulunup da tarihi kimliğinin ortaya çıkmamış olması geçmişiyle bilinmiyor olması büyük bir eksikliktir."

"TEPEBAĞ KAZILARINI SEYHAN DEVRALIYOR"

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehrin ilk kuruluş noktası kabul edilen ve yıllardır arkeolojik çalışmalar yapılmasıyla ilgili belirsizlikler bulunan Tepebağ bölgesindeki kazıların yılbaşı itibariyle Seyhan Belediyesi tarafından devralınacağını açıkladı. Başkan Karalar, "Tepebağ kazılarını yılbaşı itibariyle Seyhan Belediyesi devralacak. Adana tarihinin kimine göre 8 bin kimine göre 10 bin yıl olduğu söylenir. Belki de daha da eskidir. Bu Tepebağ'daki kazılarla ortaya çıkacak" dedi.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'nın tarihi potansiyelini Seyhan özelinde şöyle anlattı:

"80 hektar kentsel sit alanı. Bu pek çok şehirde bulunmayan bir özellik, büyük bir şanstır. Kullanabilirseniz tabi. Bugüne kadar kullanılmamış, ortaya çıkarılmamış, açığa çıkarılmamış. Şimdi belediyemiz bünyesinde KUDEB'in kurulmasıyla birlikte beş binayı satın aldık. Başladık restorasyona. Ciddi bir kültür yolu yapacağız. Nuri Has Pasajı'ndan başlayarak, Büyüksaat, Irmak Hamamı, eski vilayet, Yeni Hamam, Kız Lisesi, Taşköprü ve biraz daha ilerlendiğinde Tepebağ. Yazarlar Evi örneğinden anlatmak gerekirse, restore ettiğimiz eski yapıların yaşamasını sağlıyoruz. Bunu restore edilen yapının aktif şekilde kullanılmasıyla gerçekleştiriyoruz. "Seyhan'ın her tarafı tarih. Tarih ve kültür kenti. Seyhan'ın bu özelliği bilinmiyor. Adana daha eski dönemlerden ele alırsak bir ticaret kenti. 1900'lü yıllarda sanayi kenti. Tarım kenti, ticaret kenti. Şimdilerde sanayi ve ticaret biraz eridi. Biz bu tarihi kenti açığa çıkararak aslında, zayıflamaya başlamış Adana ekonomisine de katkı koymak onu canlandırmak niyetimiz var."

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALINA DAVET

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sunumunu dinleyen belediye başkanları başta olmak üzere tüm fuara katılan tüm belediye başkanları, bürokratlar ve diğer ziyaretçileri, önümüzdeki günlerde Adana'da gerçekleştirilecek festival ve karnavallara davet etti.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyenin kurumsal olarak üyesi bulunduğu Tarihi Kentler Birliği'nin 19 Aralık'ta Seyhan Belediyesi'nin ev sahipliğinde Adana'da toplanacağını açıkladı. Karalar, 19 Aralık'taki toplantıya katılan belediye başkanlarına burada sunumunu yaptığı tarihi yapıları ve bölgeleri bizzat gezdireceğini de bildirdi. - ADANA

Etiketler: Karalar,, Antalya, da, Seyhan, ı, Anlattı,

111 okunma

Tarih: 22.11.2015 11:36:02

Tüm Yerel Haberleri »

Diğer Yerel Haberleri