Beşiktaş ŞAMPİ..
Beşiktaş ŞAMPİ..
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Halit Akçatepe Son Senaryosu ve Filmi
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Amerika da Realistik Manken Çılgınlığı
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Elektronik Sigara Kullanıcılarının Yorumları
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
Azez de Bomba Yüklü Araçla Saldırı: 3 Ölü, 10 Yaralı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
İhracatını Yüzde 47 Artırdı
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı:

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Alevi-Bektaşi ...Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Alevi-Bektaşi geleneği, nevruzu gönüllere sevgi ve kardeşlik güneşinin doğduğu, barış ve birlik dualarının yapıldığı, bütün insanların selameti için dua edildiği bir kutlama töreni ile taçlandırarak bu törene Sultan Nevruz Cem'i adını vermiştir"

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Alevi-Bektaşi geleneği, nevruzu gönüllere sevgi ve kardeşlik güneşinin doğduğu, barış ve birlik dualarının yapıldığı, bütün insanların selameti için dua edildiği bir kutlama töreni ile taçlandırarak bu törene Sultan Nevruz Cem'i adını vermiştir" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, ATO Congresium'da düzenlenen Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cemi Buluşmasında yaptığı konuşmasında, nevruzun hayatın, baharın, canlılığın, bolluğun, bereketin başlangıcını simgelediğini belirterek, nevruzun Orta Asya, İran, Anadolu ve Balkanlar başta olmak üzere geniş bir coğrafyada birleştirici gücünü koruduğunu kaydetti.
Avcı, şöyle konuştu:
"Nevruz, her toplumda kendine özgü bir nedene dayandırılarak kutlanan geleneksel bir bayram niteliği taşımış, Alevi-Bektaşi geleneğinde ise birçok mühim olayın vuku bulduğu gün olarak kabul edilmiştir. Bu muştulardan biri de Hazreti Ali'nin doğumudur. Bu sebeple nevruz için, Sultan Nevruz ifadesi kullanılmıştır."
Nevruz ile tabiatın uyanışının, hüzünlerin geride bırakılıp sevinçlerin karşılanması gibi kavramların, Hazreti Ali'nin doğumu ile simgeleştirildiğini ifade eden Bakan Avcı, "Alevi-Bektaşi geleneği, nevruzu gönüllere sevgi ve kardeşlik güneşinin doğduğu, barış ve birlik dualarının yapıldığı, bütün insanların selameti için dua edildiği bir kutlama töreni ile taçlandırarak bu törene Sultan Nevruz Cem'i adını vermiştir. İnsanlığın selameti için duaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Alevi-Bektaşi yolunun bu güzel geleneğini sürdüren ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler: Kültür, ve, Turizm, Bakanı, Nabi, Avcı:, "Alevi-Bektaşi, ...,

363 okunma

Tarih: 21.03.2017 12:35:02

Tüm Kültür Sanat Haberleri »

Diğer Kültür Sanat Haberleri